RESULTS – @FIM #ENDURO WORLD CHAMPIONSHIP, ROUND 3
DAY 1
Enduro 1
1. Eero Remes (TM) 1:18:20.53; 2. Christophe Nambotin (KTM) 1:18:36.59; 3. Lorenzo Santolino (Sherco) 1:19:02.02… 5. Daniel McCanney (Husqvarna) 1:19:48.61
Enduro 2
1. Alex Salvini (Honda) 1:17:09.16; 2. Antoine Meo (KTM) 1:17:09.77; 3. Pela Renet (Husqvarna) 1:18:04.53… 5. Jaume Betriu (Husqvarna) 1:19:03.40
Enduro 3
1. Matthew Phillips (KTM) 1:17:33.04; 2. Matthias Bellino (Husqvarna) 1:17:41.38; 3. Matti Seistola (Sherco) 1:17:51.12… 6. Thomas Oldrati (Husqvarna) 1:19:20.58
Enduro Junior
1. Giacomo Redondi (Beta) 1:18:55.19; 2. Jamie McCanney (Husqvarna) 57:28.72; 3. Steve Holcombe (Beta) 1:19:07.82… 11. Albin Elowson (Husqvarna) 1:22:56.84
Youth Cup
1. Josep Garcia (Husqvarna) 1:20:12.84; 2. Mikael Persson (Yamaha) 1:21:44.85; 3. David Abgrall (Yamaha) 1:23:13.53
Enduro Women
1. Laia Sanz (KTM) 1:05:38.82; 2. Jane Daniels (Husqvarna) 1:07:50.99; 3. Jessica Gardiner (Sherco) 1:08:25.33
DAY 2
Enduro 1
1. Christophe Nambotin (KTM) 1:18:37.23; 2. Eero Remes (TM) 1:19:27.85; 3. Daniel McCanney (Husqvarna) 1:20:31.11
Enduro 2
1. Antoine Meo (KTM) 1:18:30.28; 3. Pela Renet (Husqvarna) 1:18:41.34; 3. Alex Salvini (Honda) 1:18:41.66; 4. Jaume Betriu (Husqvarna) 1:20:17.56
Enduro 3
1. Matthew Phillips (KTM) 1:19:04.03; 2. Matti Seistola (Sherco) 1:19:05.68; 3. Aigar Leok (TM) 1:19:50.87; 4. Matthias Bellino (Husqvarna) 1:19:52.04; 5. Thomas Oldrati (Husqvarna) 1:20:01.48
Enduro Junior
1. Steve Holcombe (Beta) 1:20:05.15; 2. Jamie McCanney (Husqvarna) 1:20:11.88; 3. Giacomo Redondi (Beta) 1:20:41.62
Youth Cup
1. Mikael Persson (Yamaha) 1:20:23.68; 2. Josep Garcia (Husqvarna) 1:20:35.14; 3. David Abgrall (Yamaha) 1:25:52.71
Enduro Women
1. Laia Sanz (KTM) 1:08:03.54; 2. Jessica Gardiner (Sherco) 1:10:17.73; 3. Jane Daniels (Husqvarna) 1:11:09.91
Championship Standings (After Round Three)
Enduro 1
1. Christophe Nambotin (KTM) 114pts; 2. Eero Remes (TM) 104pts; 3. Daniel McCanney (Husqvarna) 79pts
Enduro 2
1. Antoine Meo (KTM) 117pts; 2. Pela Renet (Husqvarna) 98pts; 3. Alex Salvini (Honda) 97pts… 5. Jaume Betriu (Husqvarna) 63pts
Enduro 3
1. Mathias Bellino (Husqvarna) 103pts; 2. Matti Seistola (Sherco) 99pts; 3. Matthew Phillips (KTM) 91pts… 6. Thomas Oldrati (Husqvarna) 60pts
Enduro Junior
1. Jamie McCanney (Husqvarna) 109pts; 2. Giacomo Redondi (Beta) 95pts; 3. Alessandro Battig (Honda) 78pts… 12. Albin Elowson (Husqvarna) 19pts
Youth Cup
1. Josep Garcia (Husqvarna) 117pts; 2. Mikael Persson (Yamaha) 71pts; 3. Jean-Baptiste Nicolot (Yamaha) 48pts
Enduro Women
1. Laia Sanz (KTM) 80pts; 2. Jessica Gardiner (Sherco) 66pts; 3. Jane Daniels (Husqvarna) 62pts
RESULTS – FIM ENDURO WORLD CHAMPIONSHIP, ROUND 3
- totalmotorcycle
- Administrator
- Posts: 29679
- Joined: Sat Nov 22, 2003 1:00 pm
- Real Name: Mike
- Sex: Male
- Years Riding: 32
- My Motorcycle: 2013 Moto Guzzi V7 Stone
- Location: Winnipeg, Manitoba
RESULTS – FIM ENDURO WORLD CHAMPIONSHIP, ROUND 3
NEW 2024 Motorcycle Model Guides
2023 Motorcycle Model Guides
Total Motorcycle is official Media/Press for Aprilia, Benelli, Beta, Bimota, BMW, Brammo, Buell, Can-Am, CCW, Ducati, EBR, Harley-Davidson, Honda, Husqvarna, Husaberg, Hyosung, Indian, Kawasaki, KTM, KYMCO, LiveWire, Moto Guzzi, Moto Morini, MV Agusta, Norton, Phantom, Piaggio, Polaris, Ridley, Roehr, Royal Enfield, Suzuki, Triumph, Ural, Vespa, Victory, Yamaha and Zero.
2023 Motorcycle Model Guides
Total Motorcycle is official Media/Press for Aprilia, Benelli, Beta, Bimota, BMW, Brammo, Buell, Can-Am, CCW, Ducati, EBR, Harley-Davidson, Honda, Husqvarna, Husaberg, Hyosung, Indian, Kawasaki, KTM, KYMCO, LiveWire, Moto Guzzi, Moto Morini, MV Agusta, Norton, Phantom, Piaggio, Polaris, Ridley, Roehr, Royal Enfield, Suzuki, Triumph, Ural, Vespa, Victory, Yamaha and Zero.